Produkowany od 2004 roku, model ten posiadał dwie generacje i był produkowany do 2010 roku. Oferowany był w trzech wersjach: coupe – trzydrzwiowej, berline – pięciodrzwiowej i minivan – C4 Picasso. Wnętrze C4-ki wyróżnia się ekstrawaganckim wyglądem.

Oświetlenie wskaźników w tym modelu zmienia się w zależności od wewnętrznego oświetlenia, dzięki czemu wyświetlane informacje są doskonale czytelne nawet w mocnym świetle dziennym. W standardzie znajduje się elektroniczny ogranicznik prędkości oraz tempomat – obie te funkcje są cyfrowe i dzięki temu można je zaprogramować bardzo precyzyjnie. Citroen C4 jest pierwszym modelem w, którym system obiegu powietrza został zaopatrzony w dozownik zapachu. W 2008 roku auto przeszło delikatny facelifting, zmieniono przedni zderzak, maskę, atrapę chłodnicy i tylne światła ale tylko w wersji 3-drzwiowej. Pojawiły się nowe wzory tapicerek, kolory nadwozia, i felgi. Auto wydłużono o 15 mm oraz zmodernizowano silniki.

W teście Euro NCAP samochód ten otrzymał najwyższą notę z możliwych, czyli pięć gwiazdek. W skład wyposażenia odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wchodzi system sprawdzający czy kierowca nie zasypia oraz ksenonowe reflektory kierunkowe doświetlające zakręty, system FLIR, który ostrzega kierowcę przed przypadkową zmianą pasa ruchu podczas jazdy na autostradzie, dodatkowo komputer pokładowy potrafi monitorować ciśnienie w oponach. W standardzie znajdują się również kontrolki zapięcia pasów na wszystkich siedzeniach oraz sygnał dźwiękowy informujący pasażerów i kierowce o niezapięciu pasów.

Samochód ten posiada szeroką specyfikację techniczną, może być wyposażony w jeden z silników benzynowych o pojemnościach od 1,4 m3 do 2m3 i mocy od 88 KM do 180 KM lub jeden z silników wysokoprężnych Hdi o mocy od 90 KM do 140 KM. Większość z tych silników spełnia normę Euro 4, a w silnikach Hdi istnieje możliwośc zamontowania filtra cząsteczek stałych. W 2008 roku wprowadzono nowe silniki benzynowe zaprojektowane we współpracy z BMW, czyli silniki 1.6 16V oraz 2.0 16V. Pojawił się także nowy silnik Diesla 2.0 Hdi, spełniający normę Euro 5 o mocy 140 KM.

W 2010 podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu zaprezentowano drugą generację tego modelu czyli 5-drzwiowy hatchback, z tego powodu, że 3-drzwiowa wersja copue słabo się sprzedawała. W 2011 roku rozpoczęto produkcję wersji sportowej o nazwie DS4 a w 2012 do salonów weszła wersja uterenowiona pod nazwą C4 Aircross.