Auto należące do segmentu D, produkowane od 2001 roku w klasie średniej. Został zaprezentowany w 2000 roku jako liftback i kombi. Na początku C5-ka byłą dostępna z silnikiem benzynowym 2.0, 20 HPI oraz 3.0 V6 i z silnikiem wysokoprężnym Common rail 2.0 HDI i 2.2 HDI. Na początku 2001 roku gdy wprowadzono wersję Break wprowadzono również wersję benzynową silnika 1.8. Pod koniec 2003 roku zrezygnowano z silnika 2.0 HPI oraz zaczęto produkować ten model z silnikiem 2.0 HDI o mocy 90 KM.

Od pierwszych dni premiery C5 wzbudził duże emocje wśród wszystkich zainteresowanych marką, głównie krytykowano go za nudność oraz pospolitość. Mimo to okazał się solidnym i trwałym autem, co spowodowało jego bardzo dobrą sprzedaż. Posiada zmodyfikowany układ hydrauliczny trzeciej generacji przy czym zrezygnowano z połączenia układu hamulcowego z układem zawieszenia. Był to pierwszy produkowany model Citroena z takim układem. Pompa hydrauliczna nie jest napędzana silnikiem samochodu lecz zintegrowano ją w jeden układ z silnikiem elektrycznym. Zawieszenie posiada cały zespół czujników, które na bieżąco badają jego pracę i dostarczają dane do komputera korygującego nastawy.

C5-ka posiada jest w bardzo ciekawy pakiet wyposażenia taki jak skórzana tapicerka, nawigacja satelitarna, systemy wspomagające jazdę – ESP, ABS, w pełni elektryczne fotele, lusterka i szyby, samo przyciemniające się lusterko wewnętrzne, wycieraczki z czujnikiem deszczu, tempomat, automatyczną klimatyzację dwustrefową.

Pod koniec 2004 roku auto poddano gruntownemu faceliftingowi. Odświeżono wnętrze auta oraz zmieniono wygląd nadwozia.