Przełom wiosny i lata to czas, kiedy wszyscy – nie tylko właściciele Citroenów – zaczynają intensywnie zastanawiać się nad sposobem spędzenia nadchodzących wakacji. Czy postawić na zagraniczną wycieczkę do ciepłych krajów, czy może skorzystać z jednej z licznych krajowych ofert. A może w tym roku pokusić się o coś zupełnie innego i wyruszyć z całą rodziną w kilkunastodniowy objazd? Do tego wystarczy sprawna i zadbana „cytrynka” oraz umiejętnie dobrana przyczepa kempingowa.

Konieczny dobry hak holowniczy

Zanim jednak zabierzemy się za wybieranie przyczep kempingowych dostosowanych do naszych wymagań i oczekiwań, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby do podobnej eskapady dostosować samochód. Jak to zrobić?

Kluczowym elementem niezbędnym do jazdy z przyczepą kempingową jest hak. Hak powinien być oryginalny, jednak nie zawsze jest to możliwe. W starszych modelach Citroena często haki gdzieś na przestrzeni czasu użytkowania zostały usunięte lub uszkodzone i nie można z nich już skorzystać. Co wówczas? Na szczęście w przypadku tej akurat marki nie jest to żadnym problemem. Tak jak i inne części do Citroena, tak i haki holownicze są towarem łatwo dostępnym. Wystarczy w sklepie podać dokładny model samochodu, do jakiego hak jest potrzebny oraz – najlepiej – rodzaj przyczepy, jaką chcemy ciągnąć. Jeśli nie mamy pewności co do konkretnego modelu przyczepy, wystarczy jeśli podamy sprzedawcy jaki mniej więcej będzie jej rodzaj.

Wymagania wobec połączenia auta z przyczepą

I tu od razu uwaga dla wszystkich posiadaczy Citroenów. Przed rozpoczęciem jazdy z nowo zakupioną przyczepą, warto sprawdzić, czy nacisk zaczepu holowniczego na kulę haka mieści się w przedziale wyznaczonym dla danego modelu. Zwykle jest to nacisk rzędu 30-70 kg i informacje o nim możemy znaleźć w instrukcji obsługi (opisie) haka. Jak sprawdzić siłę nacisku? Czynność ta jest niezwykle prosta i do jej przeprowadzenia wystarczy nam mały stołek kuchenny oraz najzwyklejsza waga łazienkowa.

Testowanie nacisku zaczepu holowniczego

Badając siłę nacisku zaczepu holowniczego, najpierw spinamy samochód z przyczepą kempingową, a następnie zabezpieczamy połączenie przed zerwaniem. W przypadku, gdy producent przyczepy przewidział zastosowanie dodatkowej linki asekuracyjnej, również należy ją odpowiednio połączyć. Następnie pod hak podstawiamy stołeczek i stawiamy na nim wagę łazienkową tak, aby kula haku mogła na nią delikatnie opaść. Wskazany nacisk na wadze powinien mieścić się w przedziale wskazanym przez producenta.