Uniknięcie większości awarii jest możliwe, gdy zastosujemy odpowiednią profilaktykę i konserwację. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Zapowiedzią dla usterki może być tutaj nierówna praca silnika lub też jego gaśnięcie. Przekonajmy się, jak wyglądają szczegóły.

Objawy awarii przepływomierza

Przepływomierz – w przeciwieństwie do innych komponentów samochodu – nie ma w zwyczaju psuć się nagle. Co dla niedoświadczonego kierowcy może powodować trudności we wczesnym zdiagnozowaniu usterki. Jeśli jednak obserwujesz szarpanie silnika, jego gaśnięcie, problemy z płynnym przyspieszaniem auta, problemy z rozruchem, czy też wahania obrotów, to powinieneś zgłosić się do mechanika, celem znalezienia przyczyny. Powyższe „objawy” nie muszą wcale oznaczać awarii przepływomierza, a zupełnie innego komponentu.

Awaria przepływomierza może być również sygnalizowana zapaleniem się lampki sygnalizującej awarię silnika na desce rozdzielczej.

Początki niesprawności przepływomierza nie spowodują wykluczenia możliwości poruszania się autem, ale z pewnością jazda nim nie będzie należała do najoszczędniejszych, co szybko zaobserwujemy, gdy zwiększenie zapotrzebowania samochodu na paliwo wzrośnie.

Najczęstsze usterki przepływomierza

Dysfunkcje w działaniu przepływomierza nie muszą oznaczać jego uszkodzenia. Mogą być spowodowane jego zanieczyszczeniem. Jednak w niewielu przypadkach jego wyczyszczenie pozwoli na odzyskanie jego pełnej sprawności. W zdecydowanej większości przepływomierzów warto od razu zdecydować się na jego wymianę.

Przed podjęciem decyzji, warto również sprawdzić pozostałe elementy układu. Jeśli to one uległy usterce, być może wymiana przepływomierza nie okaże się konieczna.

Jak uniknąć awarii?

Uniknąć awarii można, stosując szeroko rozumianą profilaktykę. W niej będą zawierać się regularne przeglądy, ale również sprawdzanie stanu filtra powietrza i jego wymiana w razie potrzeby. Zadbanie o czystość i drożność całego układu zapewni jego bardziej efektywną oraz dłuższą pracę. Wymieniając którąś z części układu, staraj się wybierać zawsze te, które będą najbardziej zbliżone do oryginalnych.

Gdy koniecznością okaże się wymiana przepływomierza na nowy. Pamiętaj, aby podobną zasadę stosować i w jego przypadku. Polecane przepływomierze dla poszczególnych typów aut będą zgodne z tymi, które początkowo zamontował w nich ich producent. Dla współczesnych samochodów najczęściej będzie to przepływomierz masowy powietrza, który jest nowocześniejszą i bardziej efektywną konstrukcją niż przepływomierz klapkowy.