Niewątpliwie układ hamulcowy jest jednym z bardziej istotnych podzespołów w samochodzie. Wpływa bowiem w dużej mierze na bezpieczeństwo przewożonych osób. Będące w dobrej kondycji elementy układu hamulcowego pozwalają na sprawne zatrzymanie auta w nagłym przypadku. Trzeba więc kontrolować stan klocków hamulcowych, aby w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Tak naprawdę klocki hamulcowe same dają sygnał, że potrzebują wymiany. Większość z nich posiada specjalne blaszki, które w czasie hamowania emitują charakterystyczny dla siebie dźwięk. W sytuacji, gdy klocki blaszek nie mają, piszczą w czasie hamowania. Ponadto, w nowych autach montowane są obecnie specjalne systemy, które sygnalizują zużycie klocków hamulcowych.

Oprócz tego właściciel samochodu powinien sam sprawdzać co jakiś czas grubość okładzin na klockach hamulcowych. Posiadają one bowiem rowki, które wskazują na stopień starcia okładzin. Graniczna grubość okładziny to 1,5 mm. Sporo też zależy od sposobu jazdy. Jeśli dana osoba na co dzień prowadzi raczej spokojnie, klocki wymienia się co 30-50 tysięcy kilometrów. Przy dynamicznej jeździe po mieście powinno to nastąpić raczej po 10-20 tysiącach kilometrów. Nie bez znaczenia jest oczywiście również jakość części. Najlepsze, polecane klocki hamulcowe będą działały dłużej niż elementy niskiej jakości.

polecane klocki hamulcowe

Co warto wiedzieć o wymianie klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe zawsze powinno się wymieniać w zestawie – wszystkie razem. Czasem można ograniczyć się wprawdzie do jednej osi, ale nigdy do jednego koła. Tak naprawdę różnica w składzie klocków na obu kołach jednej osi, a także nierównomierność ich grubości, mogą niestety doprowadzi do mocno odczuwanej niestabilności w czasie hamowania. Kończy się to znoszeniem samochodu na boki, a czasami całkowitą awarią układu hamulcowego.

Oczywiście klocki hamulcowe zawsze muszą być dopasowane do konkretnego modelu auta. Nie należy w tym przypadku sięgać po klocki regenerowane, używane czy tańsze zamienniki części oryginalnych. Lepiej postawić na klocki hamulcowe sprawdzonych i renomowanych firm. W końcu od tych części samochodowych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy.

Wymiana klocków hamulcowych w praktyce

Tak naprawdę o wymianie klocków hamulcowych w swoim samochodzie wcale nie powinien decydować jego właściciel, zwłaszcza gdy wiedzę na ten temat ma raczej niewielką. Zwykle o konieczności wymiany klocków hamulcowych decyduje osoba dokonująca przeglądu technicznego pojazdu. Dlatego ważne jest, aby poddawać klocki hamulcowe regularnym kontrolom.