Dokonując wymiany jakichkolwiek części w Citroenie, mamy do wyboru elementy różnej jakości. Są one odpowiednio oznakowane, aby kierowca znał jakość poszczególnych elementów. Podział obejmuje kilka kategorii, jednak w poniższym artykule skupimy się jedynie na dwóch z nich – OE i OEM. Są to kategorie części zamiennych najwyższej jakości.

Oryginalne części zamienne do Citroena

Mianem Original Equipment (OE) określa się części do samochodów marki Citroen fabrycznie montowane w tych pojazdach. Są one oznaczone logo Citroena i posiadają zaświadczenie o najwyższej możliwej jakości. Nie powinno zatem dziwić, że wielu kierowców decyduje się na wybór tylko i wyłącznie takich elementów. Jednak czy rzeczywiście słusznie? Wątpliwości mogą budzić niezwykle wysokie ceny oryginalnych podzespołów. Ponadto, często dostęp do nich jest mocno utrudniony. Co prawda, autoryzowane warsztaty zapewniają dostawę brakujących elementów, jednak ich dostarczenie wymaga czasu.

części zamienne do CitroenaCzęści identyczne z oryginalnymi

Części zamienne oznaczone symbolem OEM nie są oryginalnymi elementami pochodzącymi z fabryki producenta. Niemniej jednak, aby jakikolwiek podzespół mógł zostać zaliczony do tej grupy, musi posiadać zaświadczenie producenta, iż jego parametry w niczym nie ustępują elementom oryginalnym. Tym samym części zamienne do Citroena określane jako OEM to produkty o tak samo wysokiej jakości jak elementy sprzedawane bezpośrednio przez Citroena. Jednocześnie ceny elementów OEM są o wiele niższe. Czasami są to różnice nawet ponad 30%.

Po co ten podział?

Warto podkreślić, iż powyższy podział jest  narzucony przez konkretne dokumenty, tworzące dyrektywę GOV. Dlaczego uregulowano kwestię podziału części zamiennych? Zostało to zrobione z myślą o Klientach, aby kupując części zamienne znali jakość wybieranych produktów. Dzięki znajomości oznaczenia mogą oni zrezygnować z części OE na rzecz OEM, mając świadomość, iż przynależność do tej kategorii również oznacza najwyższą jakość produktów, mimo relatywnie niskiej ceny. Warto pamiętać o różnicach pomiędzy częściami zamiennymi do Citroena, gdyż właściciele warsztatów często chcąc więcej zarobić, proponują droższe elementy. Przekonują oni, iż ich jakość jest zdecydowanie wyższa. Uczciwie należy jednak wskazać na jeden minus części zamiennych z kategorii OEM. Elementy należące do tej kategorii, przeznaczone dla Citroenów, produkują różne firmy, przez co niektóre części są lepsze, a inne gorsze. W przypadku elementów oryginalnych oczywiście nie ma tego zróżnicowania, gdyż do kategorii OE należą tylko produkty Citroena.