Układ chłodzenia jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie odprowadzać niepotrzebne ciepło z silnika. Aby proces ten przebiegał sprawnie, obecnie najczęściej spotykane jest chłodzenie cieczą. Jest to rozwiązanie proste i skuteczne. Jednak, aby całość funkcjonowała prawidłowo, konieczne jest kierowanie się kilkoma wskazówkami w czasie eksploatacji pojazdu.

Najważniejszy element układu

Częścią tą jest bez wątpienia pompa wody. To właśnie dzięki niej ciecz chłodząca może się poruszać, a co za tym idzie odprowadzać ciepło z silnika.

Element ten jest bardzo prosty pod względem konstrukcyjnym. Jednak mimo to ze względu na złą eksploatację usterki pomp wody są bardzo częste. Może do nich dojść z powodu nieinteresowanie się tym układem przez właściciela pojazdu lub w czasie różnego rodzaju napraw.

Zwłaszcza druga z wymienionych przyczyn może budzić pewne kontrowersje. W wielu modelach pojazdów pompa wody napędzana jest poprzez jeden pasek z rozrządem. W czasie jego wymiany może dojść do zmiany osiowości pompy lub niewłaściwego naprężenia paska. Obie te przyczyny mają jednak ten sam skutek, a jest nim wymiana pompy wody.

Odpowiednia eksploatacja

Jeżeli pompa nie ulegnie uszkodzeniu w czasie napraw, to mimo wszystko może się ona zepsuć. Bez wątpienia ma na to wpływ eksploatacja tego elementu.

Jako czynnik chłodzący stosuje się specjalny płyn. Ma on określone właściwości chemiczne, które oprócz odprowadzania ciepła konserwują również całą instalację. Niestety wiele osób zapomina o wymianie tego płynu. Powoduje to zmianę jego właściwości, co w konsekwencji, zamiast zabezpieczenia pompy wody może powodować zupełnie odwrotny skutek.

W płynie tym mogą znajdować się niewielkie zabrudzenia. Powodują one jednak niszczenie uszczelek. Z tego powodu dochodzi oczywiście do przecieków. Niestety, jeżeli nie zauważy się tej usterki odpowiednio wcześnie, skutki mogą być naprawdę opłakana. W wielu przypadkach pompa połączona jest z rozrządem. Uszkodzenie tego elementu to praktycznie gwarancja zniszczenia silnika. W wielu przypadkach samochód może zostać trwale unieruchomiony.

Niestety praktycznie w każdej maszynie czy urządzenie jedna usterka pociąga za sobą kolejną. Tak jest również w tym wypadku. Warto, więc to kontrolować, ponieważ usterki pomp wody zdarzają się zdecydowanie częściej, niż się wydaje. Najważniejsze, aby zadbać o odpowiedni dobór płynu chłodniczego. Warto wybrać produkt polecany przez producenta danego pojazdu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek ubytki, warto tę sprawę skonsultować z mechanikiem. Im szybciej zostanie podjęta decyzja o naprawie, tym szkody będą mniejsze.