Używana chłodnica wody. Czy warto kupić?

Poszukiwanie oszczędności to typowe dla Polskich kierowców. Nierzadko korzystamy więc z oferty nieznanych marek lub decydujemy się na zakup używanej części do samochodu. Wszystko po to, by jak najwięcej zaoszczędzić na wymianie. Czy słusznie? Czy zakup używanej części rzeczywiście bardziej się opłaca? Cóż, w przypadku chłodnicy wody na pewno nie!

Zacznijmy od tego, że zakup używanej części do samochodu to zawsze całkiem spore ryzyko. Najlepszym tego przykładem będzie właśnie chłodnica wody, która jest bardzo częstym towarem na giełdowych pułkach z częściami używanymi. Dlaczego zakup używanej chłodnicy się nie opłaca? Sprawdźmy…

Czym ryzykujesz decydując się na używaną chłodnicę?

Podstawowy problem używanej chłodnicy polega na tym, że kierowca nigdy nie może być pewien historii tego podzespołu ani tego, czy wytrzyma chociaż połowę tego przebiegu co fabrycznie nowy odpowiednik. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że chłodnica doskonale skrywa usterki i wady, dlatego niedoświadczony kierowca wielu rzeczy po prostu nie zauważy. Tymczasem wystarczy zaledwie kilka mikropęknięć, by używana chłodnica wody nadawała się do wyrzucenia po zaledwie kilku tygodniach jazdy.

Dlaczego lepiej jest kupić nową chłodnicę wody?

Zakup używanej chłodnicy po prostu się nie kalkuluje. Używany egzemplarz kosztuje niekiedy zaledwie 100 złotych mniej niż fabrycznie nowy, markowy zamiennik. Tymczasem używana chłodnica z reguły nie wytrzymuje nawet połowy przebiegu, który bez problemu wytrzyma nowa chłodnica wody. Różnica w cenie jest więc niewielka a trwałości i funkcjonalności jest znacznie więcej w nowym produkcie. Bardzo prosty rachunek!

Z oferty których producentów chłodnic skorzystać?

Jeżeli przekonaliście się, że warto kupić nową chłodnicę, to pozostaje Wam jedynie wybrać dobrego producenta. Zachęcamy do korzystania z ofert znanych i cenionych w branży marek części samochodowych do układu chłodzenia takich jak m.in. Nissens, Denso, Hella i Velo. Chłodnice wody tych marek to gwarancja wysokiej jakości i długiej żywotności podzespołu.

Na koniec jeszcze drobna uwaga. Chłodnica wody to często bagatelizowany podzespół, który stanowi de facto kluczowy element każdego pojazdu. Rola chłodnicy sprowadza się do chłodzenia jednostki napędowej podczas jazdy. Zachowanie odpowiedniej temperatury silnika to z kolei niezbędny aspekt funkcjonowania poszczególnych systemów w samochodzie. Pamiętajmy o tym!