Wycieraczki samochodowe a niska temperatura. Jak radzić sobie podczas zimy?

Niska temperatura nie sprzyja wielu podzespołom, akcesoriom i systemom samochodowym. Do takich elementów należy zaliczyć wycieraczki samochodowe, dla których zbyt niska temperatura często oznacza kres ich działania. Nieprawidłowa eksploatacja wycieraczek samochodowych podczas zimy może doprowadzić nie tylko do ich zużycia ale także przyczynić się do uszkodzenia szyby samochodowej.

Zacznijmy od tego, że rola wycieraczki sprowadza się do zapewnienia kierowcy komfortu jazdy, dzięki odprowadzaniu brudu i wody z szyby. Pozwala to otrzymać optymalny poziom widoczności, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Między innymi dlatego ważnym jest, by wycieraczki zawsze były sprawne. Mroźna zima może nam to jednak utrudnić.

Czym grozi brak działających wycieraczek samochodowych?

To udowodnione, że gdy wycieraczki nieskutecznie odprowadzają wodę i zanieczyszczenia z szyby, jazda samochodem staje się stresująca, męcząca i co najważniejsze niebezpieczna. Dlatego też każdy producent samochodu, mechanik i pozostali specjaliści z branży nawołują, by regularnie wymieniać pióra wycieraczek na nowe, a zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym.

Pióra wycieraczek to niedrogie akcesoria więc nie trzeba się martwić wydatkami. Z kolei ich rola w aucie jest nieoceniona zwłaszcza, gdy szykuje się okres z pogorszonymi warunkami atmosferycznymi do jazdy. Mimo posiadania nowych wycieraczek, mroźna zima może w dużym stopniu utrudnić ich pracę. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego niska temperatura nie sprzyja wycieraczkom?

Po pierwsze pióro wycieraczki samochodowej może po prostu przymarznąć do szyby. Z kolei naturalnym odruchem kierowcy jest z reguły oderwanie wycieraczki. Wówczas dochodzi często do wyszczerbienia się żądła wycieraczki. Kierowcy często próbują także uruchomić wycieraczki po zapaleniu silnika ale i to nie stanowi dobrego pomysłu, bo możemy uszkodzić mechanizm wycieraczek, który może być także przymarznięty.

Uwaga: Kierowco! Nigdy nie używaj wycieraczek samochodowych jako skrobaczki do szyb. Jedyne co zrobisz, to zniszczysz pióra! Jeżeli na szybie zgromadził się lód, to należy się go pozbyć przy użyciu odmrażacza lub skrobaczki do szyb. Można także włączyć ogrzewanie i poczekać, aż warstwa szronu lub lodu po prostu się roztopi.

Dlaczego warto dbać, by szyba była jak najczęściej czysta?

Jesień i zima to okres, kiedy trudno utrzymać czystość. Nie poddawajmy się jednak i pamiętajmy, że brud, piasek i sól, które będą gromadzić się na aucie to szkodliwe substancje m.in. dla piór wycieraczek. Warto więc regularnie czyścić samochód, by pozbyć się brudu i przy okazji cieszyć się komfortem jazdy czystym samochodem.